Szkolenia

Ultrasonografia point of care (POCUS) to szybka przyłóżkowa ocena pacjenta, na podstawie której badający przy pomocy USG  stara się odnaleźć ewidentne patologie, a w przypadku ich obecności ukierunkować swoje interwencje terapeutyczne w odpowiedni sposób. W odróżnieniu od klasycznego badania, POCUS nie skupia się na dokładnej ocenie narządów, ich wymiarów i funkcji. Tę ocenę nadal pozostawiamy specjalistom. Badanie to powinno być uzupełnieniem badania fizykalnego, w miejscu gdzie znajduje się pacjent, bez konieczności transportu do pracowni radiologicznej. Wykrycie niektórych patologii na wczesnym etapie znacząco poprawia rokowania pacjentów w stanie nagłym.

W trakcie szkolenia będziesz miał możliwość zapoznania się ze sprzętem oraz podstawami badania USG w aspekcie oceny pacjentów w stanie zagrożenia życia.  W programie uwzględnione są protokoły ultrasonograficzne Point of care wykorzystywane na całym świecie: eFAST, FATE, FEEL oraz BLUE. W programie poza wiedzą teoretyczną i praktyczną w postaci ćwiczeń, uczestnicy będą brali udział w scenariuszach symulacjach opartych o klasyczne oraz nietypowe sytuacje kliniczne.

A&B Control to szeroko rozbudowany program z obszaru zarządzania drogami oddechowymi oraz wentylacji mechanicznej pacjenta.

Jak pokazuje praktyka kliniczna, największe niebezpieczeństwo pracy zespołu z pacjentem zagrożonym niewydolnością oddechową, związane jest z utratą świadomości sytuacyjnej. Dlatego też symulacje i ćwiczenia prowadzimy zgodnie z nowym paradygmatem kryzysowego zarządzania drogami oddechowymi – Vortex Approach.
W trakcie trzech dni trwania szkolenia wprowadzimy cię krok po kroku w metodę pracy zespołowej przy drogach oddechowych w ramach ZRM, SOR, OIT oraz priorytety komunikacji medyków w obszarze Vortexu.  Poznasz protokoły oraz wskazania do RSI i NIV. Przekażemy ci w zakresie podstawowym aspekty interpretacji gazometrii, oraz innych metod monitorowania  układu oddechowego. Przećwiczysz bezprzyrządowe oraz przyrządowe udrażnianie dróg oddechowych w tym chirurgiczne techniki dostępu na preparatach.
Wdrożysz tlenoterapię oraz farmakoterapię adekwatną do jednostki chorobowej oraz stanu klinicznego pacjenta. Poznasz różne rodzaje nastaw respiratorów oraz zastosujesz je w konkretnych case study.
Program zakłada również podstawowy zakres diagnostyki układu oddechowego przy pomocy USG w oparciu o protokół BLUE.  Wszystkie aspekty poruszane podczas szkolenia podparte są scenariuszami symulowanymi.

Tatrzański Oddział Ratunkowy Roztoka w grudniu 2019 przyjął pierwszych pacjentów i lekarzy ;-). Nie spodziewaliśmy się aż tak pozytywnego odzewu ze strony środowiska stażystów, rezydentów a także lekarzy specjalistów. To miał być z założenia eksperyment symulacyjny, w sercu Tatrzańskiego Parku Narodowego. Uczestnicy warsztatów nie mieli wątpliwości, że udany. Zostaliśmy podobno mistrzami debriefingu ;-).  Wykładowcy lekarze i ratownicy, pracujący na co dzień w Systemie PRM, ratownictwie górskim, oraz w Centrach Symulacji Medycznej wprowadzą was w świat w którym kilkugodzinna diagnostyka to mrzonka, a decyzyjność i odważna terapia ratuje ludzkie życie.  Zajęcia prowadzimy metodą symulacji wysokiej wierności.  Uczymy komunikacji i managmentu w środowisku gdzie pomyłka często, kosztuje zbyt wiele. Staramy się pamiętać o waszych emocjach i potrzebie rozmowy.

Medycyny ratunkowej nie można nauczyć się w ciągu krótkiej pogadanki czy prezentacji.

Jednak mamy świadomość, że niejeden z nas będąc w POZ, SOR czy oddziale szpitalnym jest narażony na sytuacje kryzysowe, a część z nas nawet pamięta sytuacje kiedy w poczuciu bezsilności i braku pomysłu w jego głowie wybrzmiewało pytanie „czy na tej sali jest lekarz ?”

            Is anyone here a doctor? – to warsztaty podczas których wspólnie obierzemy taktykę, aby niezależnie od doświadczenia, miejsca pracy i specjalizacji każdy z was mógł działać z korzyścią dla pacjenta.  Poruszymy również aspekty zarządzania i komunikacji zespołu w którym przyjdzie wam pracować.

Akcja ratunkowa w masywie Giewontu z sierpnia 2019 roku, pokazuje jak ważny jest  aspekt komunikacji i współdziałania ratowników TOPR/GOPR z ratownikami innych specjalizacji KSRG/PRM. Z uwagi na to zespół Ratunkowej w Roztoce stworzył program

szkolenia którego celem jest nabycie podstawowych umiejętności współpracy z ratownikami górskimi w zakresie działań w trudnym terenie górskim w warunkach odroczonej ewakuacji medycznej. Osią tematyczną szkolenia jest hipotermia i przeciwdziałanie jej negatywnym skutkom u poszkodowanych/zaginionych, a także jeżeli już wystąpiła wykorzystanie jej neuroprotekcyjnego działania w walce o życie pacjentów, u których doszło w wyniku wychłodzenia do nagłego zatrzymania krążenia. Zespół instruktorski poruszy zarówno aspekty medyczne jak i elementy organizacyjne i techniczne niezbędne do realizacji działań w niekorzystnych warunkach.
Najtrudniejsze akcje, jakimi są wyprawy poszukiwawcze, zdarzają się zazwyczaj po zmroku, w czasie ograniczonej widoczności, z reguły w czasie obfitych opadów śniegu, przy silnym wietrze. Zamknięciem szkolenia jest symulowana nocna wyprawa ratunkowa po wyczerpanych, wychłodzonych turystów, którzy zabłądzili w trudnym topograficznie terenie.

Ratunkowa w Roztoce zaprasza osoby nie tylko medyczne (ratownik, lekarz) ale także pracujących na co dzień w KSRG (OSP/PSP) czy członków grup poszukiwawczo-ratowniczych na zintegrowane szkolenie symulacyjne bazowo-terenowe Search&Rescue Winter.

Kierownikiem szkolenia Search&Rescue Winter Pilsko jest Jarosław Botor.

Ratownik GOPR, instruktor ratownictwa górskiego, himalaista, przez kilkanaście lat ratownik medyczny na pokładzie śmigłowca LPR, kierownik akcji ratunkowej pod Nanga Parbat w 2018 (patrz. Tomasz Mackiewicz, Elizabeth Revol)

Keep in touch – komunikacyjne puzzle

Warsztaty „Keep in touch” są połączeniem wiedzy na temat efektywnej komunikacji z warsztatami symulacyjnymi. Na profesjonalizm medyków składają się trzy elementy:
– wiedza i umiejętności medyczne,
– umiejętności komunikacyjne,
– umiejętności decyzyjne.
Są one jak łańcuch przeżycia, kiedy jedno ogniwo jest słabsze, nie liczmy na to, że łańcuch zadziała bez zarzutu. Wierzymy, że warsztaty „Keep in touch” są początkiem budowania w środowisku medycznym świadomości o tym, że rozszerzanie umiejętności społecznych jest jednym z podstawowych elementów pracy w systemie. Przekazywanie trudnych informacji, współpraca z jednostkami systemu, komunikacja w zespole w czasie wyjazdów oraz po nich, komunikacja przez radio, życzliwość kontra agresja i wreszcie bezradność, to tematy, które będą nam towarzyszyć podczas zajęć symulacyjnych. Ratunkowa w Roztoce jest synonimem współpracy, zaangażowania i dobrej atmosfery, a warsztaty „Keep in touch” są kolejnym puzzlem układanki. #róbmydobreratownictwo.